Jazyková škola Maxima v Nitre a študenti

Jazykové kurzy pre študentov

Možností pre študentov na učenie sa anglického jazyka alebo iných cudzích jazykov je veľa. V súčasnosti nie je problém prihlásiť sa na jazykový kurz a začať s učením.

Na výber máte klasické kurzy v jazykových školách v Nitre , ďalej máte možnosť absolvovať intenzívny kurz v hladine alfa, kde Vám sľubujú zvládnutie angličtiny už po týždennom pobyte.

Rovnako si môžete vyberať z množstva učebníc anglického jazyka, s využívaním najmodernejších technických pomôcok, kde máte možnosť precvičovať výslovnosť z audio kaziet alebo CD. Ďalší zdroj na výučbu ponúka internet, ale určite najefektívnejším spôsobom ako zvládnuť anglický jazyk alebo iný cudzí jazyk je vycestovať do krajiny, kde sa daným jazykom hovorí a kde po 4 týždňoch pobytu určite zvládnete základy a už Vás nikto "nepredá".

Anglický jazyk a iné cudzie jazyky

Kedy je učenie efektívne?

Záleží aj na tom, v akom čase sa štúdiu venujete. Až 75 % študentov navštevuje jazykové kurzy až popoludní či podvečer. Ráno, keď je efektivita o polovicu vyššia, je ich len asi 15 %. „Efektívnosť rannej výučby, keď má človek čistú hlavu a ľahšie sa sústredí, si študenti uvedomujú, na ranné kurzy chodiť chcú, ale zamestnávatelia im to niekedy neumožnia, lebo sa obávajú ich neskorších príchodov do práce“, uviedla riaditeľka the Bridge Klaudia Bednárová. Podľa nej by flexibilnejší pracovný čas priniesol firmám vzdelanejších zamestnancov. V prípade, že sa ľudia rozhodnú navštevovať jazykovú školu a študovať cudzí jazyk po práci, je lepšie vybrať si neskoršie popoludnie než podvečer, keď je schopnosť koncentrácie ešte o čosi nižšia. Za veľmi efektívnu považuje výučbu počas víkendu.

1. Jazykový kurz

Ste nútení nielen rozprávať, ale aj chodiť tam pravidelne (1- až 2-krát týždenne počas dlhšieho obdobia).

2. Kartičky

Píšte si slovíčka na malé kartičky s prekladom na opačnej strane. Pomáha tiež dať si ich do tašky a čítať stále dookola.

3. Rozhovory s cudzincom

Je to ideálne a lacné riešenie. Precvičujte si slovíčka s rodeným Angličanom, Nemcom, Francúzom či Španielom. Ideálne s takým, ktorý sa chce naučiť po slovensky. Vytvorte učebný tandem! Stretávajte sa napríklad každý týždeň niekde v kaviarni na dve hodiny. Hodinu rozprávajte v cudzom jazyku a zvyšok času v slovenčine. Záujemcov (najčastejšie zahraničných študentov) nájdete v četovacích miestnostiach alebo si dajte inzerát.>

4. Kultúrne inštitúcie

Využite školenia či sedenia rôznych kultúrnych inštitúcií či ľudových škôl, alebo sa staňte hosťom študentov na univerzite.

5. Platené jazykové školy

Je ich veľa a treba si vybrať hlavne na základe referencií a počtu žiakov v skupine. Čím je ich menej, tým efektívnejšia je hodina pre jednotlivca.

6. Jazykové učebnice a knihy

Ich problémom je, že pomerne skoro stratíte chuť do učenia, keďže učiť sa samostatne frustruje. Lepší je počítačový program s funkciou rozpoznávanie reči, ktorý upravuje výslovnosť a pomáha pri cvičeniach.

7. Filmy

Pozerajte si svoje obľúbené filmy či seriály v pôvodnom znení alebo v preklade toho jazyka, ktorý sa chcete naučiť. Filmy môžete sledovať aj dvojjazyčne.

8. Hudba

Možnosťou, ako počutému cudziemu jazyku rýchlejšie porozumieť, je aj počúvanie hudby. Prekladajte si texty piesní z cudzieho jazyka a doň. Originálne texty získate buď z obalu CD, alebo na internete.

9. Noviny, časopisy, web

Môžete prekladať články zo zahraničných médií. Najlepšie z oblastí, ktoré vás zaujímajú. Nové slovíčka si môžete zapísať buď na kartičky, alebo do zošita.

Dôvod, prečo sa učíme cudziu reč:

potrebujem ho v zamestnaní 62%
pre bežné dorozumenie a cestovanie 20%
láka ma práca v cudzine 15%
cudzie jazyky ma bavia 3%

Čo najčastejšie požadujú zamestnávatelia:

angličtina 56%
nemčina 16%
maďarčina 2%
francúzština 2%
taliančina 1%
ruština 1%

Veková hranica na zápis do jazykových kurzov a vzdelávanie neexistuje.

Nový jazyk je možné naučiť sa v každom veku. Podľa odborníkov by sa dokonca ľudia nad 60 rokov mali tejto činnosti venovať cielene, učenie oneskoruje zabúdanie a zabraňuje Alzheimerovej chorobe.